środa, 25 listopada 2015

Pytania z aska!

Cześć!
Tutaj Snow. Przyszło mi parę pytań na asku dotyczących Bożego Narodzenia, więc w tym poście odpowiem na te pytania. ♥
Jeśli ktoś nie wie to mój ask to ask.fm/snowlastchristmas. Jest również tam z boku ---->.

1. O czym mogę zrobić prezentacje na temat świąt do szkoły?
(Skróciłam to pytanie, bo było trochę długie)

Możesz wykorzystać posty z tego bloga, czyli przepisy, filmy, kalendarz adwentowy i wiele innych.
Napisz o zwyczajach, tradycjach, kolędach i piosenkach. Dodaj jakieś zdjęcia (oczywiście świąteczne) i według mnie możesz dostać dobrą ocenę :).

2. Czy możesz dać tak z 5 zdjęć stołu wigilijnego? Chodzi mi o wystrój.
Pewnie! Tutaj przykłady pięknych stołów ♥:

Barszcz z uszkami ♥.




Myślę, że takie zdjęcia wystarczą.

3. Skąd pomysł na kalendarz adwentowy?
Wszystko dokładnie wyjaśniałam w tym poście:<<KLIK>>.
♥ ♥
Jeśli chodzi o pomysł na samodzielne zrobienie kalendarza z tego posta to robiłam podobne kiedyś na plastyce w szkole :).

4. Opowiesz o tradycjach? 
Jasne, to dla mnie przyjemność! ♥

1. Wolne miejsce przy stole
Znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.

2. Pierwsza gwiazda
W Polsce wieczerze wigilijna rozpoczynało się, gdy na niebie ukazała się pierwsza gwiazda. Czyniono tak zapewne na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, która według Ewangelisty, św. Mateusza, ujrzeli Mędrcy, zwani tez Trzema Królami. 

3. Łamanie się opłatkiem
Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń. Tradycja ta pochodzi od prastarego zwyczaju tzw. eulogiów, jaki zachował się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wieczerza wigilijna nawiązuje do uczt pierwszych chrześcijan, organizowanych na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i uczy, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy.

4. Ilość potraw

  Według tradycji, ilość potraw wigilijnych powinna być nieparzysta. Aleksander Bruckner w słowniku etymologicznym języka polskiego podaje, ze wieczerza chłopska składała się z pięciu lub siedmiu potraw, szlachecka z dziewięciu, a u arystokracji z jedenastu. Wyjaśnienia tego wymogu były różne: 7 - jako siedem dni tygodnia, 9 - na cześć dziewięciu chórów anielskich itp. Dopuszczalna była ilość 12 potraw - na cześć dwunastu apostołów.
Nieparzysta ilość potraw miała zapewnić urodzaj lub dobra prace w przyszłym roku. Potrawy powinny zawierać wszystkie płody rolne, aby obrodziły w następnym roku. Wskazane tez było skosztować wszystkich potraw, żeby nie zabrakło którejś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Wigilie otwierała jedna z tradycyjnych zup wigilijnych - najczęściej barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub rzadziej - migdałowa. Oprócz dań rybnych podawano staropolski groch z kapusta, potrawy z grzybów suszonych, kompoty z suszonych owoców a także łamańce z makiem lub pochodzącą ze wschodnich rejonów Polski słynną kutie oraz ciasta a zwłaszcza świąteczny makowiec.


5. Pasterka
Kończy wieczór wigilijny, to msza odprawiana w kościołach dokładnie o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi. Zwyczaj sprawowania bożonarodzeniowej liturgii nocnej wprowadzono w Kościele już w drugiej połowie V wieku. Do Polski dotarł on więc być może razem z chrześcijaństwem

6. Śpiewanie kolęd
Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego było i jest wspólne śpiewanie kolęd przy Bożonarodzeniowej szopce. Pieśni opowiadających o narodzeniu Jezusa mamy w polskiej tradycji bardzo dużo. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Ich wprowadzenie a potem upowszechnienie zawdzięczamy prawdopodobnie franciszkanom. Oni też przynieśli do Polski zwyczaj budowy szopek. Autorstwo pierwszej szopki przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który chcąc odświeżyć pamięć narodzin Dzieciątka Jezus kazał przynieść do groty siana, przyprowadzić woła oraz osła i zawołał braci. Kiedy zgromadziła się ludność z okolic i zabrzmiały pieśni św. Franciszek odczytał Ewangelię, a potem wygłosił kazanie o narodzeniu Jezusa. Szopkę tę zorganizował św. Franciszek na trzy lata przed śmiercią, w Greccio koło Rieti, sto kilometrów od Rzymu.

Mam nadzieję, że tyle wystarczy ♥.

To już wszystkie pytania kochani. Jeśli chcecie mnie o coś zapytać napiszcie to w komentarzu lub na asku (podany na początku posta).
Miłego wieczoru/dnia/ranka!
/Snow
#30DaysToChristmas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz